چگونه در زمان همه گیری درخواست افزایش حقوق بدهیم؟

همه گیری COVID-19 چندین تغییر بی سابقه را در نحوه فعالیت مشاغل به وجود آورد. کار در خانه و همچنین خسارت‌های جبران ناپذیری که به برخی صنایع وارد شد،‌ از جمله این تغییرات است. به عنوان مثال، فیس‌بوک در بهار سال ۲۰۲۰ اعلام کرد که کاهش پرداختی‌ها بسته به محل کارمند دورکار از اول ژانویه ۲۰۲۱ اتفاق می‌افتد و سایر شرکت‌های دره سیلیکون نیز از این الگو پیروی کردند.

با توجه به اینکه شرکت‌های کوچک و بزرگ به دنبال کاهش هزینه‌ها از جمله پرداخت دستمزد در این رکود اقتصادی هستند، آیا این دوران زمان مناسبی برای افزایش درخواست حقوق خواهد بود؟

قبل از طرح این سؤال، عوامل مختلفی باید در نظر گرفته شود. اما قبل از آن می‌توانید درباره نگرانی‌هایی که شما را از درخواست پیشنهاد افزایش حقوق باز می‌دارد در مقالات قبل بخوایند.

آیا می‌توانید (یا باید) در طول همه گیری کرونا درخواست افزایش حقوق بدهید؟

شما باید عملکرد کلی خود را تا به امروز بررسی کنید و از خود بپرسید که آیا خود شما حاضر هستید افزایش حقوق را در مورد خودتان قبول کنید؟ شما بدون رسیدن به درک درست از ارزشی که دارید، می‌توانید با طرح این سؤال خیلی از چیزها را خراب کنید.

  • اگر عملکرد ضعیفی دارید، باید برای افزایش بهره‌وری خود در شرکت تلاش کنید. در مورد هدف مورد انتظار ار خودتان به درک درستی برسید و سؤال کنید و برای بهبود عملکردتان با سرپرستان ارتباط متقابلی داشته باشید.
  • اگر درباره ارزش آفرینی در شرکت ابهام دارید، پس درخواست افزایش حقوق از طرف شما ناخوشایند خواهد بود. رئیس شما نیز ممکن است در این مکالمه روراست باشد و هدف این مکالمه درست برعکس آن چیزی باشد که شما انتظار دارید.
  • فرض کنید که از تمام مشکلاتی که همه گیری کرونا به شرکت تحمیل کرده است، اطلاعی ندارید و درخواست افزایش حقوق می‌دهید. در آن صورت، رئیس شما ممکن است فکر کند که شما آنقدر به شرکت یا کارمندانش اهمیت نمی‌دهید. مطمئنا دوست ندارید تا در این موقعیت قرار بگیرید که رئیس شما ذهنیت بدی نسبت به شما پیدا کند.

چه موقع باید درخواست افزایش حقوق کنید

درخواست افزایش حقوق در زمان همه گیری

اگرچه بسیاری از کسب و کارها در طی این همه گیری تعدیل و کاهش میزان بودجه را داشتند، اما تعداد زیادی نیز بودند که رشد کردند. علاوه بر این، شما هنگام درخواست افزایش حقوق باید درباره تعدیل‌ها و اخراجی‌ها پرس و جو کنید. شرایط خاصی وجود دارد که در آن شرایط درخواست افزایش حقوق می‌تواند برای شما خوب باشد:

  • یک دوره رشد: اگر در یک صنعت در حال رشد کار می‌کنید و می‌بینید که شرکت شما استخدام و یا مسئولیت‌های شما را افزایش می‌دهد، اکنون زمان مناسبی برای درخواست افزایش حقوق است. اما فراموش نکنید که اگر زمان زیادی را برای بیان این درخواست هدر بدهید، ممکن است دیگر نتوانید آن را عملی کنید.
  • بررسی عملکرد خوب: زمان ایده آل دیگر برای بیان درخواست افزایش حقوق زمانی است که عملکرد بسیار عالی داشته باشید و بررسی‌ها این را ثابت می‌کنند. همچنین در این زمان رئیس شما به شما نشان می‌دهد که از کار شما راضی است و از شما تقدیر می‌کند.
  • سلامت مالی: وقتی اخبار خوب مالی توسط مدیران، در خبرنامه‌های شرکت و گزارش‌های سالانه یا حتی رسانه‌ها اعلام می‌شود، اگر تقاضای افزایش مبلغ منصفانه حقوق دارید، در این زمان می‌توانید بهترین نتیجه را بگیرید.

زمانی که نباید درخواست افزایش حقوق دهید

اگر تمام شواهد این را نشان می‌دهد که شرکت شما در مسیر رشد قرار ندارد، یا صنعت در حال عقب افتادن است، یا اگر مدیران ارشد در مورد عملکرد اقتصادی شرکت اظهار ناامیدی می‌کنند، درخواست افزایش حقوق را در این زمان مطرح نکنید. در ادامه برخی شرایط دیگر را عنوان خواهیم کرد که این موارد را نیز باید برای عدم درخواست در نظر داشته باشید:

  • متوقف شدن استخدام: شرکت شما به دلیل کاهش سرعت رشد در تجارت، استخدام را متوقف می‌کند یا تنها تلاشی که می‌کند این است که بتواند کارکنان فعلی خود را نگه دارد.
  • کاهش کارمندان: همه گیری باعث شده باشد که تعدیل و کاهش کارمند در شرکت شما اتفاق بیفتد.
  • عملکرد منفی: در این مورد بسیاری از کارشناسان همیشه هشدار داده‌اند که باید در هر حالی بهترین عملکرد را در شرکت داشته باشید. قبل از بحث در مورد افزایش حقوق، باید تلاش خود را برای بهبود عملکرد خود بکنید و خود را از نظر کمی و کیفی اثبات کنید.

در صورت رد شدن درخواست چه باید بکنید؟

درخواست افزایش حقوق در زمان همه گیری

با ادامه همه گیری و اثر منفی آن در شرکت‌ها، ممکن است در جواب درخواست خود “نه” را بشنوید که ممکن است این معنای “در حال حاضر نه” را داشته باشد. بنابراین، فکر نکنید که فرصت شما برای افزایش حقوق از بین رفته است و زیاد تحت تأثیر قرار نگیرید.

مذاکره در مورد مزایای دیگر را در نظر بگیرید

افزایش حقوق تنها مزیت قابل بحث نیست که به ویژه در زمان بحران‌های مالی باید درباره آن صحبت کنید. دورکاری و همچنین کار از خانه باعث صرفه جویی در وقت و پول افراد می‌شود که معمولاً به رفت و آمدهای درون شهری، غذا و سایر هزینه‌ها مربوط می‌شود. انعطاف پذیری در کار و مزایای مالی و بهبود تعادل بین زندگی و کار، مزایای کاری برای شما فراهم کرده‌اند که می‌توانید به این موارد نیز فکر کنید.

مذاکره در مورد سایر موارد غیر مشهود غیرپولی مانند دسترسی دادن به افراد برای رهبری پروژه و تیمی نیز می‌تواند ارزشمند باشد. به همین خاطر می‌توانید کمی در مورد افزایش حقوق صبر کنید و‌ آن را به زمانی غیر از دوران همه گیری موکول کنید.

سخن پایانی

رویکرد و زمان بندی شما برای درخواست افزایش حقوق می‌تواند پل ارتباطی شما به آینده باشد یا به رابطه بین شما و رئیس شما آسیب برساند. پل ارتباطی شما به آینده فرصت‌های بیشتری برای گفتگو و ارزش گذاری برای حرکت شما به جلو ایجاد می‌کند. با این حال، یک رفتار نابجا در موقعیت‌های نامناسب می‌تواند شما را از پیشرفت در آینده بازدارد.

اگر بخاطر بیان درخواست در زمان نامناسب، مشکلات مالی شرکت ناشی از همه گیری یا به دلیل عملکرد ضعیف خود در شرکت، درخواست افزایش حقوق شما رد شد، بهتر است از این رد به عنوان راهی برای ایجاد رابطه قوی‌تر با رئیس و شغل خود استفاده کنید و صبور باشید. رد شدن حتی وقتی همه کارها را درست انجام داده باشید، ممکن است به معنای “نه” موقت باشد. با خوش بین بودن و حفظ اشتیاق، می‌توانید از تصمیم گیرندگان در شرکت خود فیدبک مثبت دریافت کنید و در زمان مناسب به هدف خود برسید.

منبع thebalancecareers
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.