مبلغ عیدی سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟

هر سال با نزدیک شدن به پایان سال و اسفند ماه، منتظر هستیم تا مبلغ عیدی و سنوات اعلام شود و هر روز در خبرها به دنبال عدد آن هستیم. طبق قانون کار، کارفرمایان و شرکت‌ها موظف هستند که در پایان سال مبلغی را که به عنوان عیدی اعلام می‌شود به کارمندان خود بدهند.

اگر در سازمانی هستید که مبنای پرداخت حقوق و دستمزد در آن، پایه حقوق وزارت کار است باید منتظر دریافت عیدی و سنوات در پایان سال از کارفرما باشید.

اما مبلغ عیدی و سنوات همیشه در پایان سال اعلام می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا نحوه محاسبه آن را برای شما بیان کنیم، اما قبل از آن باید عنوان کنیم که میزان پایه عیدی برای کارمندان دولت توسط هیأت دولت ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای سال ۱۴۰۰ مشخص شده است. به این ترتیب میزان عیدی سال آینده با توجه به جدول زیر می‌باشد که نحوه محاسبه حداقل و حداکثر آن را برای شما خواهیم گفت.

عیدی کارمندان دولت حداقل عیدی کارگران حداکثر عیدی کارگران
۱,۵۰۰,۰۰۰ تومان ۳,۸۲۰,۸۰۰ تومان ۵,۷۳۱,۲۰۰ تومان

محاسبه آنلاین عیدی ۱۴۰۰

نحوه محاسبه عیدی سال ۱۴۰۰ چگونه است؟

طبق قانون کار، هر کارفرما باید حداقل دو برابر پایه حقوق و حداکثر سه برابر پایه حقوق به کارمندان عیدی دهد. در واقع این دو مدل محاسبه میزان حداقل و حداکثر عیدی را مشخص می‌کند.

همچنین در قوانین نیز آماده است که فردی با حداقل یک سال کار، مستحق دریافت عیدی است و این مبلغ باید در پایان سال به او پرداخت شود.

در ادامه نحوه محاسبه عیدی را برای شما عنوان می‌کنیم تا بتوانید قبل از اعلام شورای عالی کار آن را حساب کنید و از حداقل و حداکثر آن باخبر باشید.

حداقل عیدی سال ۱۴۰۰ یا کف عیدی سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

خب، اگر از قبل با فرمول محاسبه عیدی آشنایی داشته باشید این کار برای شما آسان خواهد بود و به راحتی می‌توانید عیدی سال ۱۴۰۰ را نیز محاسبه کنید. چندین سال است که نحوه محاسبه عیدی و فرمول آن به یک صورت در شرکت‌ها استفاده می‌شود و تغییری نکرده است و برای همین در این مقاله آن را با شما به اشتراک می‌گذاریم و بر اساس حقوق ۹۹ آن را محاسبه می‌کنیم تا به حداقل و حداکثر عیدی سال ۱۴۰۰ برسیم.

برای آنکه بتوانید مبلغ عیدی سال ۱۴۰۰ را محاسبه کنید، ابتدا باید حداقل و حداکثر آن را به دست آورید. طبق تصمیم شورای عالی کار، همه شرکت‌های مشمول قانون کار باید به کارمندان خود به ازای یک سال کار معادل ۶۰ روز آخرین دستمزد به عنوان حداقل عیدی و ۹۰ روز آخرین دستمزد به عنوان حداکثر، عیدی پرداخت کنند. به این معنا که عیدی کارکنان نباید از ۶۰ روز دستمزد کمتر باشد و از ۹۰ روز دستمزد نیز نباید بیشتر شود.

فرمول محاسبه حداقل عیدی سال ۱۴۰۰ به این صورت است که باید میزان دستمزد روزانه مبلغ حقوق ۱۴۰۰ را در عدد ۶۰ ضرب کنید:

حداقل عیدی سال ۱۴۰۰ = ۶۰ x حداقل دستمزد روزانه

اگر عدد ۶۳,۶۸۰ تومان را در این فرمول جایگذاری کنیم، به عدد حداقل عیدی سال ۱۴۰۰ خواهیم رسید:

بنابراین، حداقل عیدی سال ۱۴۰۰ طبق فرمول‌هایی که از قبل ارائه شده است، ۳ میلیون و ۸۲۰ هزار و ۸۰۰ تومان خواهد بود.

حداکثر عیدی سال ۱۴۰۰ یا سقف عیدی سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

همان‌طور در بخش قبل اعلام کردیم، مبلغ عیدی کارکنان در پایان سال نباید از معادل ۹۰ روز حداقل دستمزد روزانه همان سال بیشتر شود.

بنابراین روش محاسبه سقف عیدی سال ۱۴۰۰ فرمول زیر می‌باشد:

حداکثر عیدی سال ۱۴۹۹ = ۹۰ x حداقل دستمزد روزانه

حال، اگر مبلغ ۶۳,۶۸۰ تومان که مبلغ دستمزد روزانه در سال ۹۹ است را در فرمول بالا قرار دهیم، به مبلغ سقف عیدی سال ۱۴۰۰ خواهیم رسید:

حداکثر عیدی سال ۱۴۰۰ طبق همین فرمول، مبلغ آن ۵ میلیون ۷۳۱ هزار و ۲۰۰ تومان خواهد بود.

این فرمول برای محاسبه عیدی برای کسانی است که حداقل یک سال سابقه همکاری با یک شرکت را داشتند و برای افرادی که یک سال کمتر در شرکتی کار کردند، روش محاسبه به این صورت است:

عیدی هر ماه در سال ۱۴۰۰ = حقوق ماهیانه ضرب در ۲ نتیجه تقسیم بر ۱۲

در این روش، اگر فردی به عنوان مثال ۶ ماه کار کرده باشد باید عدد به دست آمده از فرمول بالا را در ۶ ضرب کند. در جدول محاسبه عیدی زیر، مبلغ عیدی را بر اساس تعداد ماه‌های کارکرد نشان خواهیم داد.

میزان کارکرد مبلغ عیدی
عیدی یک ماه کارکرد ۳۲۳,۶۲۴
عیدی دو ماه کارکرد ۶۴۷,۲۴۸
عیدی سه ماه کارکرد ۹۷۰,۸۷۲
عیدی چهار ماه کارکرد ۱,۲۹۴,۴۹۶
عیدی پنج ماه کارکرد ۱,۶۱۸,۱۲۱
عیدی شش ماه کارکرد ۱,۹۴۱,۷۴۵
عیدی هفت ماه کارکرد ۲,۲۵۴,۹۳۰
عیدی هشت ماه کارکرد ۲,۵۶۸,۱۱۴
عیدی نه ماه کارکرد ۲,۸۸۱,۲۹۹
عیدی ده ماه کارکرد ۳,۱۹۴,۴۸۴
عیدی یازده ماه کارکرد ۳,۵۰۷,۶۶۹

 

عیدی شما در پایان سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟

تمام این ارقامی که در این مقاله آوردیم، بر اساس فرمول‌ها و روش‌های محاسباتی عرف برای محاسبه میزان عیدی تا به امروز بوده است. هنوز زمان برای رسیدن به پایان سال مانده است و اینکه این میزان چقدر درست باشد و یا نباشد، بستگی به مصوبات شورای عالی کار و وزارت کار دارد.

شما می‌توانید بر اساس این فرمول‌هایی که در این مقاله عنوان کردیم میزان عیدی خود را حساب کنید و از الان درباره مبلغ آن بدانید. لازم به ذکر است، که تمام شرکت‌ها از این روش و فرمول برای محاسبه عیدی استفاده می‌کنند و اگر تغییری در این روش تا پایان سال رخ ندهد، مبلغ عیدی همین اعداد خواهد بود.

با توجه به اعدادی که عنوان کردیم، نظر شما درباره عیدی سال ۱۴۰۰ چیست. خوشحال می‌شویم که پیشنهاد و نظر خود را با در بخش نظرات در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.