مبلغ عیدی سال ۱۴۰۱ کارمندان و کارگران چقدر خواهد بود؟

ماه‌های پایای سال برای هر کارمند و کارگری زمان مهمی است و در این ماه‌ها است که متوجه می‌شوند میزان حقوق و دستمزدشان چقدر است و یا اینکه عیدی و سنوات چقدر دریافت می‌کنند. عیدی به عنوان یک کمک هزینه برای روزهای عید به شمار می‌آید و به طبع باید جوابگوی میزان خرج و مخارج کارمندان باشد.

به دلیل اهمیت موضوع مبلغ عیدی، در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت و درباره نحوه محاسبه آن، مبلغ به دست آمده از فرمول‌های محاسبه عیدی و روش محاسبه عیدی برای افراد دارای سابقه کمتر از یک سال خواهیم گفت.

از آنجایی که میزان حداقل عیدی برابر با دو برابر حداقل دستمزد و حداکثر رقم عیدی نیز برابر با سه برابر حداقل دستمزد خواهد بود، میزان عیدی ۱۴۰۱ برای کارمندان و کارگران با توجه به ارقام مطرح شده در حقوق و دستمزد ۱۴۰۱ به شرح زیر خواهد بود:

مبلغ عیدی ۱۴۰۱ کارمندان و کارگران بر اساس میزان حقوق

عیدی کارگران و کارمندان با پایه حقوق ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان با کسر مالیات برابر با ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان
عیدی کارگران و کارمندان  با پایه حقوق ۴ میلیون تومان ۷ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان

نحوه محاسبه عیدی سال ۱۴۰۱

طبق قانون کار، کارفرمایان باید حداقل دو برابر پایه حقوق و حداکثر سه برابر پایه حقوق به کارمندان خود عیدی سالانه بدهد. در واقع این دو مدل محاسبه میزان حداقل و حداکثر عیدی را مشخص می‌کند. همچنین در قوانین کار عنوان شده است که، عیدی به کارمندان دارای سابقه کمتر از یک سال نیز تعلق می‌گیرد، اما فرمول محاسبه متفاوتی دارد.

در ادامه نحوه محاسبه عیدی کارگران و کارمندان را برای شما عنوان می‌کنیم تا بتوانید قبل از اعلام شورای عالی کار آن را حساب کنید و از حداقل و حداکثر آن باخبر باشید.

محاسبه آنلاین عیدی ۱۴۰۱

حداقل عیدی سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

بنابر اعلام شورای عالی کار، تمامی شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی موظف هستند تا به کارمندان خود به ازای یک سال کار معادل ۶۰ روز آخرین دستمزد (حداقل عیدی) و ۹۰ روز آخرین دستمزد (حداکثر عیدی)، عیدی پرداخت کنند. به این معنا که میزان پرداختی عیدی کارگران و کارمندان نباید از ۶۰ روز دستمزد کمتر و از ۹۰ روز دستمزد بیشتر باشد.

فرمول محاسبه حداقل عیدی سال ۱۴۰۱ به این صورت است که باید میزان دستمزد روزانه مبلغ حقوق ۱۴۰۰ را در عدد ۶۰ ضرب کنید:

حداقل عیدی سال ۱۴۰۱ = ۶۰ x حداقل دستمزد روزانه

اگر عدد ۸۸,۵۱۶ تومان که مبلغ دستمزد روزانه در سال ۱۴۰۰ است را در ۶۰ ضرب کنیم، حداقل عیدی سال ۱۴۰۱ به دست خواهد آمد:

عیدی سال 1401

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، حداقل عیدی سال ۱۴۰۱ طبق فرمول‌هایی که از قبل ارائه شده است، ۵ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۹۶۰ تومان خواهد بود.

حداکثر عیدی سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

همان‌طور در بخش قبل اعلام کردیم، مبلغ عیدی کارکنان در پایان سال نباید از معادل ۹۰ روز حداقل دستمزد روزانه همان سال بیشتر شود. بنابراین سقف عیدی ۱۴۰۱ کارمندان به روش زیر محاسبه می‌شود:

حداکثر عیدی سال ۱۴۰۱ = ۹۰ x حداقل دستمزد روزانه

اگر عدد ۸۸,۵۱۶ تومان که مبلغ دستمزد روزانه در سال ۱۴۰۰ است را در معادله زیر قرار دهیم، به مبلغ سقف عیدی سال ۱۴۰۱ خواهیم رسید:

عیدی سال 1401

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، حداکثر عیدی سال ۱۴۰۱ طبق همین فرمول، مبلغ ۷ میلیون ۹۶۶ هزار و ۴۴۰ تومان خواهد بود.

روش محاسبه عیدی برای سابقه کار کمتر از یک سال

فرمول‌های قبل که معرفی کردیم، برای محاسبه عیدی کسانی است که حداقل یک سال سابقه همکاری با یک شرکت را داشتند و برای افرادی که یک سال کمتر در شرکتی کار کردند، روش محاسبه به این صورت است:

عیدی نهایی ۱۴۰۱ = حقوق ماهیانه ضرب در (تعداد ماه‌های همکاری) نتیجه تقسیم بر ۱۲

مبلغ نهایی عیدی حقوق ماهیانه ضرب در تعداد ماه نتیجه تقسیم بر ۱۲
به عنوان مثال: عیدی برای کارگری با ۶ ماه کار ۳۵۰۰۰۰۰ * ۶ / ۱۲ = ۱,۷۵۰,۰۰۰
به عنوان مثال: عیدی برای کارگری با ۶ ماه کار ۴۵۰۰۰۰۰ * ۶ / ۱۲ = ۲,۲۵۰,۰۰۰

عیدی شما در پایان سال ۱۴۰۱ چقدر خواهد بود؟

اعدادی که در این مقاله بیان کردیم، همگی بر اساس روش‌های عرف بازار کار در محاسبه عیدی به دست آمدند و برای مشخص شدن رقم نهایی باید منتظر مانند و مصوبات شورای عالی کار و وزارت کار را مشاهده کرد.

اما باید عنوان کنیم که تقریبا تمام شرکت‌ها و سازمان‌ها از این روش‌ها برای محاسبه میزان عیدی کارگران و کارمندان خود استفاده می‌کنند و در صورتی که تغییری در روند محاسبه به وجود نیاید و شرایط عیدی تغییر نکند، مبنای محاسبه همین فرمول‌ها خواهند بود.

با توجه به اعدادی که عنوان کردیم، نظر شما درباره عیدی سال ۱۴۰۱ چیست. خوشحال می‌شویم که پیشنهاد و نظر خود را با در بخش نظرات در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.