مزایا و معایب حقوق ساعتی در برابر حقوق ثابت

حقوق ساعتی در برابر حقوق ثابت

کارفرمایان کار کارمندان خود را یا به صورت ساعتی، یا به صورت حقوق ماهانه جبران می‌کنند. در حالی که کارمندان حقوق بگیر آخر هر ماه به صورت منظم و سر وقت مشخص شده حقوق خود را دریافت می‌کنند، حتی اگر روزهایی در ماه داشته باشند که نسبت به روزهای عادی شلوغ‌تر باشد و بیشتر کار کرده باشند، اما کارمندان ساعتی به ازای هر ساعت کاری که انجام می‌دهند حقوق خود را دریافت می‌کنند که میزان ساعت انجام کار و همچنین دستمزد ساعتی نیز می‌توانند با کارفرما به توافق برسند.

دستمزد ساعتی در مقایسه با حقوق ماهانه

مزد ساعتی حقوق و دستمزدی است که کارفرما بابت ساعاتی که کارمند و یا کارگر در اختیار او قرار می‌دهد پرداخت می‌شود. در قراردادهای ساعتی، نوع و میزان کار و همچنین ساعات کار در روز یا هفته یا ماه تعیین و قید می‌شود که ممکن است زمان آن از ۴۴ ساعت در هفته یا ۱۷۶ ساعت در ماه کمتر باشد.

طبق ماده ۲۳ متن قانون‌ کار در مورد مزد ساعتی، کارفرما مکلف است علاوه بر کار کارمزد، مزایای رفاهی از قبیل حق مسکن، حق خواروبار و کمک عائله‌مندی را به نسبت ساعات کار محاسبه و به کارگران پرداخت نماید. همچنین طبق ماده ۲۴، مزد کارگرانی که مشمول نظام کارمزد ساعتی می‌باشند به تناسب ساعات عادی کار در شبانه روز نباید کمتر از مزد مشاغل در نظام روزمزدی باشد. در نهایت طبق قانون کار، پرداخت مزد و حقوق ساعتی برای مشاغل زیر امکان پذیر می‌باشد:

  • متصدیان حمل و نقل کالا و مسافر.
  • کارگران مطب‌های خصوصی پزشکان‌، کلینیک‌های پزشکی و پیراپزشکی و دامپزشکی و نظایر آنها در صورتی که مدت فعالیت ‌آنها کمتر از حداکثر ساعات قانونی کار در شبانه‌روز باشد.
  • مشاغل غیر تمام‌ وقت در زمینه‌های مشاوره و نظایر آن‌.
  • مشاغل مربوط به نگهداری و مراقبت از اموال‌، تاسیسات و ساختمان و حیوانات به شرطی که ساعات کار کمتر از حداکثر ساعات قانونی کار در شبانه‌روز باشد.
  • مشاغل آموزشی و پژوهشی‌.

اما در مورد افرادی که به صورت ثابت و ماهیانه حقوق دریافت می‌کنند، همه چیز کاملا واضح و مشخص است و این افراد علاوه بر حقوق خود که بر اساس مقدار مشخص شده شواری عالی کار است، ممکن است مزایا و پاداش‌هایی بیشتر نسبت به افراد ساعتی دریافت کنند.

مزایای حقوق ساعتی

حقوق ساعتی در برابر حقوق ثابت

کارمندان ساعتی می‌توانند با صحبت با کارفرما و هماهنگی با او، ساعت بیشتری در هفته و ماه کار کنند و به طبع حقوق هفتگی و ماهانه خود را افزایش دهند. از این گذشته، کارفرمایان نیز به طور طبیعی مایل هستند برای انجام کارهای خود میزان پول و حقوق بیشتری به کارمندان خود پرداخت کنند و این کارمندان نیز می‌توانند ساعتی کار کنند و به ازای ساعت کاری خود دریافتی داشته باشند. بعلاوه، بعضی از کارمندان ساعتی این شانس را دارند که در شرکت‌هایی کار کنند که به کارمندانی نیاز دارند که در تعطیلات و روزهای غیر کاری به صورت ساعتی کار کنند و روند کار شرکت را سریع‌تر پیش ببرند.

معایب حقوق ساعتی

یکی از معایب اصلی این مدل کار کردن این است که، برخی از شرکت‌ها با جلوگیری از اضافه کار کارمندان ساعتی هزینه‌های خود را کاهش می‌دهند. برخی از کارمندان ساعتی ممکن است کار خود را به کندی انجام دهند تا میزان ساعت کاری خود را بیشتر کنند و خب، در این حالت از ساعت مقرر شده‌ی هفتگی برای کار آنها تجاوز می‌کنند و این ممکن است به ضرر آنها تمام شود. کارمندان ساعتی به ندرت از پاداش، بیمه، بیمه بیکاری، حق سنوات و برنامه بازنشستگی که به طور سنتی به کارمندان حقوق بگیر تعلق می‌گیرد، بهره‌مند می‌شوند.

مزایای حقوق ثابت و ماهانه

کارمندان حقوق بگیر از امنیت حقوق و دستمزد ثابت برخوردار هستند و بیشتر آنها درصد حقوق بیشتری نسبت به کارمندان ساعتی دارند. همچنین، به طور معمول دسترسی بیشتری به مزایا، پاداش‌ها و مرخصی‌های با حقوق دارند که این موارد را ممکن است کارمندان ساعتی نداشته باشند.

معایب حقوق ثابت و ماهانه

حقوق ساعتی در برابر حقوق ثابت

یکی از معایب گرفتن حقوق ثابت این است که شما برای انجام اضافه کاری محدودیت‌هایی دارید و نمی‌توانید بدون هماهنگی با مدیر و کارفرمای خود و درخواست او برای اضافه کاری اقدام کنید. علاوه بر این، فرهنگ سازمانی در شرکت‌ها ممکن است کارمندان حقوق بگیر را تحت فشار قرار دهد تا برای اینکه بیشتر خود را برای افزایش حقوق ثابت کنند، مجبور به رقابت با دیگر کارمندان شوند. به عبارت دیگر، می‌توان استرس افرادی که حقوق ثابت دارند را بسیار بیشتر از کارمندانی دانست که به صورت ساعتی حقوق دریافت می‌کنند.

سخن پایانی

اینکه افراد روش دریافت حقوق به صورت ساعتی را ترجیح دهند و دوست داشته باشند و یا ترجیح آنها استخدام در شرکتی و دریافت حقوق ماهیانه است، بیشتر به خلق و خو و سبک کار شخصی او بستگی دارد.

در حالی که برخی از افراد و کارمندان داشتن امنیت هنگام دریافت حقوق را ترجیح می‌دهند و دوست دارند تا در پایان هر ماه حقوق آنها به حساب‌شان ریخته شود، اما با این حال، برخی دیگر ترجیح می‌دهند که ساعت کار کردن را خودشان تنظیم کنند و بدانند که در پایان روز چه ساعتی می‌توانند کار را رها کنند و حتی می‌توانند بیشتر کار کنند و از دستمزد اضافه کاری برای ساعت‌های اضافه کار خوشحال شوند.

منبع thebalancecareers
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.