حقوق سربازان در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

آگاهی از شرایط و مقررات خدمت سربازی به دلیل طولانی بودن زمان آن، برای همه مشمولان یک امر ضروری است. حقوق سربازی از آن مسائلی است که سال‌ها است در خصوص آن بحث‌های زیادی در جریان بوده است و طی سال‌های اخیر تلاش شده به حد قابل قبولی برسد. حقوق سربازان در سال ۱۴۰۰ افزایش قابل توجهی داشته و نسبت به گذشته تغییرات محسوسی داشته است. اگرچه هنوز تا شرایط ایده‌آل فاصله زیادی داریم، اما تغییرات مثبت برای بسیاری از داوطلبان امیدوار کننده بوده است. در این مطلب به بررسی جدول حقوقی سربازان و مقررات مربوط به آن می‌پردازیم.

برای مشاهده حقوق سربازان در سال ۱۴۰۱ اینجا را کلیک کنید. 

میانگین حقوق سربازان چقدر است؟

طی چند سال گذشته میانگین حقوق سربازان نیروهای مسلح ۴۸۰ هزار تومان بود که مقرر شد از ابتدای سال ۱۴۰۰ این مبلغ به میزان (۱۳.۵۰۰.۰۰۰ ریال) معادل یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان افزایش پیدا کند. حداکثر حقوق سربازان در مناطق عملیاتی و شرایط ویژه، تا سقف چهار میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

ستاد کل نیروهای مسلح (اداره سرمایه انسانی سرباز) متولی تعیین حداقل دستمزد سربازان وظیفه است و هر گونه تغییری در حقوق پایه در این اداره تعیین می‌شود.

با توجه به پایین بودن سطح حقوق، با تلاش ستاد کل نیروهای مسلح،  مجلس شورای اسلامی،  سازمان برنامه و بودجه و همراهی نمایندگان مجلس مقرر شد حقوق سربازان حداقل ۷۲ درصد حداقل حقوق مصوب قانون کار باشد. کارکنان وظیفه متأهل و نخبه هم افزایش ۱۰۰ درصدی حقوق را از فروردین ماه ۱۴۰۰ تجربه کردند.

حقوق سربازی امریه هم بسته به نهاد و ارگانی که در آن مشغول هستند، ممکن است متغیر باشد و عوامل متعددی در تعیین سقف حقوق این دسته از سربازان تاثیر گذار است.

به طور کلی عوامل اثرگذار در میزان حقوق سربازان وظیفه عبارت است از:

 • تحصیلات
 • وضعیت تاهل
 • درجه
 • محل خدمت (مناطق عملیاتی و مرزی)
 • نخبه بودن سرباز

حقوق سرباز صفر در صورت مجرد بودن در پایین‌ترین سطح قرار دارد و با افزایش رتبه، سطح تحصیلات، متاهل بودن و خدمت در شرایط سخت این میزان به صورت پلکانی افزایش خواهد یافت.

حقوق سربازان در سال ۱۴۰۰

آیا فوق العاده ماموریت، مرخصی و هزینه سفر به سربازان تعلق می‌گیرد؟

فوق العاده ماموریت، مرخصی و هزینه سفر به سربازان تعلق می‌گیرد و در سال ۱۴۰۰ علاوه بر افزایش پایه حقوق، مبلغ سایر موارد هم افزایش پیدا کرده است. به عنوان مثال، فوق العاده عملیاتی در مناطق مرزی حداقل ۸۰۰ هزار تومان افزایش داشته که این مبلغ متناسب با درجه فرد و حقوق پرداخته پایه ماهانه او مشخص می‌شود.

حقوق سرباز لیسانس که در مناطق مرزی خدمت می‌کند، بر مبنای تحصیلات و محل خدمت از فرد مشابهی که در مناطق معمولی مشغول خدمت است، به شکل متفاوت محاسبه می‌شود.

در گذشته به سربازانی که محل خدمت آن‌ها ۵۰ کیلومتر با محل سکونت آن‌ها فاصله داشت، هر سه ماه یک‌بار مبلغی تحت عنوان هزینه سفر پرداخت می‌شد که از سال ۱۴۰۰ این مبلغ به صورت ماهانه پرداخت می‌شود. خبر خوب اینکه مبلغ هزینه سفر هم ۳ برابر افزایش داشته است.

جدول حقوق سربازان در سال ۱۴۰۰

اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح، میزان افزایش حقوق سربازان در سال ۱۴۰۰ را بر اساس درجه نظامی به طور میانگین ۲۰ درصد اعلام کرده و مبلغ دقیق آن بر اساس درجه نظامی فرد را به صورت جدول پایین شرح داده است:

درجه نظامی میزان حقوق
*********** حداقل حداکثر
سرباز / ناوی ۲.۷۰۰.۸۶۴ ریال ۱۳.۵۰۴.۳۲۰ ریال
سرباز دوم / ناوی دوم ۲.۶۷۴.۰۰۰ ریال ۱۳.۷۲۹.۳۹۲ ریال
سرباز یکم / ناوی یکم ۲.۷۹۰.۸۹۳ ریال ۱۳.۹۵۴.۴۶۴ ریال
سرجوخه / سرناوی ۲.۸۳۵.۹۰۷ ریال ۱۴.۱۷۹.۵۶۳ ریال
گروهبان سوم / مهناوی سوم ۲.۹۲۵.۹۳۶ ریال ۱۴.۶۲۹.۶۸۰ ریال
گروهبان دوم / مهناوی دوم ۳.۰۱۵.۹۶۵ ریال ۲۵.۰۷۹.۸۳۶ ریال
گروهبان یکم / مهناوی یکم ۳.۱۹۶.۰۲۲ ریال ۱۵.۵۲۹.۹۶۸ ریال
استوار دوم / ناو استوار دوم ۳.۱۹۶.۰۲۲ ریال ۱۵.۹۸۰.۱۱۲ ریال
استوار یکم / ناو استوار یکم ۳.۲۸۶.۰۵۱ ریال ۱۶.۴۳۰.۲۵۶ ریال
ستوان سوم / ناوبان سوم ۳.۴۲۱.۰۹۴ ریال ۱۷.۱۰۵.۴۷۲ ریال
ستوان دوم / ناوبان دوم ۳.۵۵۶.۱۳۸ ریال ۱۷.۶۶۱.۸۸۸ ریال
ستوان یکم / ناوبان یکم ۳.۶۹۱.۱۸۱ ریال ۱۸.۴۵۵.۹۰۴ ریال
ستوان یکم پزشک / ناوبان یکم پزشک ۴.۰۵۱۲۹۶ ریال ۲۰.۲۵۶.۴۸۰ ریال

 

حقوق سربازان در ارتش و سپاه چه تفاوتی با یکدیگر دارد؟

ماده ۴۹ قانون خدمت وظیفه عمومی «حقوق ماهانه کارکنان وظیفه بر اساس عوامل درجه، تحصیلات و مدارک اکتسابی برابر ابلاغ ستاد کل بر مبنای حداقل حقوق کارکنان پایور نیروهای مسلح موضوع لایحه قانونی مربوط به حداکثر، حداقل حقوق مستخدمین شاغل و بازنشسته و آماده خدمت مصوب ۳ خرداد ۵۸ شورای انقلاب تعیین می‌شود.»

بر اساس ماده ۵۰ قانون خدمت وظیفه عمومی «افسران و درجه داران وظیفه در صورت اعزام به ماموریت یا انتقال یا خدمت در مناطق محروم و بد آب و هوا، مشمول مقررات فوق العاده و مزایای  مربوط به افسران و درجه داران کادر ثابت نسبت به حقوق آنان خواهد بود. سایر کارکنان وظیفه در موارد مذکور از دو سوم فوق العاده‌ها و مزایای درجه گروهبان دومی کادر ثابت برخوردار خواهند شد.»

بر اساس ماده ۴۹ و ۵۰ قانون خدمت وظیفه عمومی که متن دقیق آن در اینجا ذکر شد، حقوق سرباز در ارتش و  حقوق سربازان سپاه بر طبق قانون باید بین ۶۰ تا ۹۰ درصد حقوق هم کادر خود باشد که البته در عمل مشاهده این امر محقق نشده و بسیاری از سربازان وظیفه خیلی کمتر از نیروهای کادر حقوق می‌گیرند.

حقوق سربازان در سال ۱۴۰۰

دلایل افزایش حقوق سربازان در سال ۱۴۰۰ چیست؟

حقوق و دستمزد ۱۴۰۰ برای بهبود محیط سربازی و افزایش رضایت مشمولان انجام شده است. مواردی مثل افزایش حقوق سربازان، بازسازی و ترمیم خوابگاه‌ها و محل اسکان سربازان در اماکن آموزشی و پادگان‌ها همگی در راستای ایجاد تجربه بهتری از خدمت سربازی برای مشمولان صورت گرفته است.

تلاش شده در وضعیت مرخصی و بیمه سلامت سربازان هم بازنگری شود تا افراد بتوانند خدمت مقدس سربازی را با فکری آزاد سپری کنند و اندوخته‌های معنوی و آموزشی خوبی از این دوران به دست آورند. هنوز با شرایط مطلوب فاصله زیادی داریم، اما انتظار می‌روند اوضاع بهتر شود.

بسیاری نهادهای دولتی و ارگان‌ها که سرباز امریه می‌پذیرند برای خود قوانین و آیین‌نامه‌های داخلی در خصوص پرداختی سربازان دارند که برای افراد نخبه و کارکنان، شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته شده است.

آیا امکان گرفتن مرخصی برای سربازان وجود دارد؟

مرخصی مجاز سربازان ۳۰ روز است و امکان اعطای مرخصی یک ماهه تشویقی برای مشمولان هم وجود دارد. در این مورد برای سربازان امریه سخت‌گیری بیشتری انجام می‌گیرد. برای سربازان متأهل به ازای هر فرزند ۳ ماه کسر خدمت در نظر گرفته می‌شود. سربازان متاهل باید در نزدیک محل سکونت خود خدمت کنند، اما اگر شهر و روستای آن‌ها در شرایطی باشد که در فاصله ۵۰ کیلومتری محل زندگی آن‌ها محل مناسبی نباشد و در نواحی دوردست مشغول خدمت شوند، پرداخت هزینه سفر خواهند داشت.

حقوق سربازان متاهل

همانند تمام کارمندان در شرکت‌ها که در فیش حقوقی آنها مبلغی برای تاهل به آنها تعلق می‌گیرد، در مورد سربازان متاهل نیز این مورد صدق می‌کند و طبیعتا دریافتی آنها در زمان سربازی از سربازان مجرد بیشتر است. حتی اگر سرباز متاهل دارای فرزند نیز باشد، این مبلغ برای هر تعداد فرزندی که دارد با افزایش همراه خواهد شد. از این رو اعلام شده است که حداقل مبلغ حقوق دریافتی سربازارن متاهل در مناطق عادی برابر با ۲ میلیون تومان و در سایر مناطق نیز علاوه بر این مبلغ، هزینه‌ای به عنوان فوق العاده به حقوق آنها اضافه خواهد شد. در واقع طبق اعلام نیروهای مسلح حقوق سربازان متاهل به نسبت حقوق سربازان مجرد دو برابر خواهد بود.

حقوق سربازی مرزبانی

حقوق ماموران مرزبانی با توجه به سطح تحصیلات و درجه نظامی آنها متفاوت خواهد بود و آنها نیز در سال جدید از افزایش حقوق بهره‌مند شدند. به این ترتیب حداکثر حقوق مرزبانان مستقر در مرز چیزی در حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان است.
اما این سربازان علاوه بر مبلغی که به عنوان حقوق دریافت می‌کنند، مزایای دیگری نیز در دوران سربازی خود دارند. آنها از ۲۰ روز حق ماموریت و سالانه سه ماه ارشدیت برخوردار می‌شوند.

حقوق سربازان در سال ۱۴۰۰

کلام پایانی

حقوق سربازان در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال‌های قبل افزایش خوبی را تجربه کرده است، اما هنوز با استانداردها فاصله زیادی دارد. عوامل مختلفی مثل درجه، تحصیلات و شرایط خدمت افراد روی حقوق دریافتی آن‌ها تاثیرگذار است. متاهل بودن و خدمت در مناطق مرزی با افزایش حقوق همراه است. با وجودی که جدول مشخصی برای حقوق سربازان وجود دارد، اما شرایط هر فرد با دیگری متفاوت است و ممکن است دو هم خدمتی به دلیل داشتن شرایط فردی متفاوت حقوق یکسانی دریافت نکنند.

9 دیدگاه
 1. محمد می‌گوید

  یه بدبختیه ها اینم ول کنید دیگه هی

 2. محمد می‌گوید

  من میخوام خونمو بفروشم کامیون بخرم سربازی نرفتم کارت هوشمند ندارم متولد ۵۷ هستم چه کار کنم

 3. میلاد شهدادی می‌گوید

  سپاس فراوان،بسیار کاربردی و مفید 🙏🌹♥️

 4. ابوالفضل پیوسته می‌گوید

  من خودم هم سرباز هستم و کاملا راضی هستم از همه لحاظ..

  جانم فدای ایران

 5. سرباز می‌گوید

  همش دروغه.
  من سرباز متاهلم حقوقم یک و نیم میدن.

  اغا سربازی نرو درووووغه درووغ

 6. ابۉ الفضل می‌گوید

  خیلی تاثیر گذاربود من الان میخام برم وامید وار شدم👩‍✈️

 7. حمیدرضا می‌گوید

  سلام من سرباز صفر هستم امروز حقوق اولمو ریختن ۷۰۰هزار تومان برا بقیه ۹۴۰ریختن واسه چی اینقدر کم واسم ریختن برج ۱۲. ۱۴۰۰

 8. داود می‌گوید

  سال ۸۳ گروهبان ۳ بودم کردستان ۱۲۲۰۰تومن حقوقم بود.
  بدترین دوران زندگی سربازی هست هرکی توانایی مالی داره نباید بره سربازی ظلم بزرگی هست.

 9. نیستانک می‌گوید

  سلام: خدا برای تمامی سربازها خیر و سلامتی بدهد. و نظام هم بتواند امکانات خوبی را فراهم کند تا مشگلات کمتری باشد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.