۱۱ کلمه و عبارت برای استفاده در مذاکره حقوق و دستمزد

11 کلمه و عبارت برای استفاده در مذاکره حقوق و دستمزد

آیا این عالی نیست که کلماتی وجود داشته باشند که شما از آنها در صحبت با دیگران استفاده کنید و باعث جلب رضایت آنها شوید؟ به عنوان مثال، با گفتن تنها کلمه و عبارت سازده بتوانید کارفرما را فوراً در مذاکرات مربوط به حقوق و دستمزد متقاعد به مبلغی بکنید که دوست دارید.

متأسفانه، ما در دنیای واقعی زندگی می‌کنیم و آن کلمات جادویی که موفقیت فوری را تضمین می‌کنند به طور قطع وجود ندارند – اما خبر خوب این است که شما می‌توانید از جایگزین‌های خوب آنها استفاده کنید. کلمات و عبارات زیر مواردی در سطح حرفه‌ای هستند که به کارفرمایان اطمینانلازم برای موافقت با حقوق درخواستی را می‌دهد.

می‌توانید از این کلمات در مذاکره بعدی خود درباره حقوق و دستمزد استفاده کنید و تأثیر آن را قبل از رد شدن درخواست خود مشاهده کنید. البته باید دقت کنید که مورادی نیز است که باید در مذاکره حقوق و دستمزد نگویید و می‌توانید آنها را در مقاله نکاتی که در مذاکره حقوق نباید گفت، بخوانید.

۱. “من از فرصت همکاری با یکدیگر هیجان زده‌ام.”

اغلب اوقات، مردم به مذاکره حقوق و دستمزد مانند یک نبرد و یا جنگ نگاه می‌کنند. شما به عنوان کارجو و متقاضی شغل به دنبال این هستید که تمام تلاش خود را بکنید تا بالاترین حقوق را به دست آورید، در مقابل کارفرما نیز، در تلاش برای این است که حقوقی مناسب با بودجه شرکت خود پرداخت کند.

هرگز به عنوان فردی که قرار است برای حقوق اولتیماتوم بدهد وارد مذاکره نشوید – بلکه به این روند به عنوان فرصتی عالی برای نزدیکی و همدلی بیشتر با کارفرما نگاه کنید و از این فرصت برای به دست آوردن حق خود و نه بیشتر استفاده کنید. اولویت‌ها را تعیین کنید و مشخص کنید که چه چیزهایی برای شما مهم‌تر هستند تا بتوانید درباره آنها در مذاکره صحبت کنید. حتی می‌توانید مشخص کنید که آیا پیشنهاد شغل با حقوق پایین را باید قبول کنید یا خیر.

این را بدانید که مذاکره موفق درباره حقوق و دستمزد هرگز نباید خصمانه شود. این علامت بدی است که می‌تواند روند کار را خراب کند و به طور کل روند استخدام شما را دچار اختلال کند. اینها به صورت نگرانی‌هایی هستند که به عنوان مانع درخواست پیشنهاد افزایش حقوق عمل می‌کنند.

۲. “براساس تحقیقات من …”

کلمات و عبارات مناسب مذاکره حقوق

کاملاً طبیعی است که بررسی کنید و ببینید که امکان دریافت حقوق بیشتر از آنچه درخواست دادید وجود دارد یا خیر، اما در نهایت شما باید از قبل برای آن برنامه ریزی و فکر کنید. به جای اینکه فقط عددی را عنوان کنید که فکر کنید که به نظر خوب و ایده آل می‌رسد، باید تکلیف خود را در مورد مهارت‌هایی که دارید مشخص کنید و توانایی‌هایی که ممکن است کارفرما را جذب کند را ابتدا تعیین کنید.

یک عبارت عالی برای استفاده در مذاکرات حقوق و دستمزد، “من بر اساس تحقیقات من ” است. این نشان می‌دهد شما در مورد این شغل بسیار پیگیر بودید و قبل از حضور در جلسه مذاکره به خوبی تمام جوانب آن را بررسی کرده‌اید و می‌داند هنگام مذاکره درباره چه چیزی صحبت می‌کنید.

یک راه عالی برای آماده شدن هنگام مذاکره حقوق و دستمزد این است که از ماشین حساب حقوق و دستمزد و همچنین گزارش حقوق ایران سلری که به صورت سالانه منتشر می‌شود، استفاده کنید تا آگاهی خود را از رنج دریافتی در حیطه خود بالا ببرید و بتوایند مبلغ منطقی و منصفانه حقوق را تشخصی دهید.

۳. “بازار کار”

به عنوان بخشی از تحقیقات خود، در مورد بازار شغلی که درخواست می‌دهید اطلاعات به دست آورید. به این معنا که درباره میزان دریافتی که آن شغل در بازار کار خواهد داشت و همچنین جای رشد آن اطلاعات به دست آورید. اگر شما ۸ میلیون تومان درآمد دارید، اما می‌توانید در شرکتی دیگر ۱۰ میلیون تومان درآمد داشته باشید، این نشان می‌دهد که شما حقوق کمی دریافت می‌کنید و از آنجایی که شرکت‌ها احتمالاً نمی‌خواهند شما را در رقابت با دیگر شرکت‌ها از دست بدهند، به همین خاطر سعی در راضی نگه داشتن شما خواهند داشت.

۴. “ارزش”

ارزش “به آنچه شما برای کارفرمای خود به دست خواهید آورد اشاره دارد. از دید یک کارفرما، هر کارمند باید (۱) درآمد را افزایش دهد یا (۲) حاشیه سود را افزایش دهد (و در حالت ایده آل هر دو). اگرچه احتمالاً آوردن این کلمه در مذاکره به اندازه صحبت درباره بازار کار جذاب و اثرگذار نیست، اما اگر بتوانید به کارفرمای خود نشان دهید که چه ارزشی برای شرکت خلق می‌کنید (به صورت افزایش درآمد و یا افزایش حاشیه سود)، می‌توانید یک دلیل قانع کننده برای افزایش حقوق ارائه دهید.

بنابراین اگر به عنوان مثال ثابت کنید که با ابتکار جدیدی که انجام داده‌اید ۱۰۰ میلیون تومان برای شرکت درآمد کسب کرده‌اید، قبول درخواست افزایش ۵ میلیون تومان برای کارفرمای شما بسیار خوشایندتر خواهد بود.

۵. “حقوق کارمندان دیگر در موقعیت مشابه”

کلمات و عبارات مناسب مذاکره حقوق

همیشه توصیه‌های فراوانی در مورد دانستن حقوق دیگر همکاران مطرح می‌شود و آن را نادرست می‌دانند. اما در برخی مواقع مانند این مورد، شما می‌توانید از این آگاهی برای اثبات حق خود استفاده کنید.

کارمندان دیگر در موقعیت مشابه شما “افرادی هستند که کاری را که شما در شرکت انجام می‌دهید انجام می‌دهند. اگر موقعیت شما در شرکتی “مدیر ارشد حسابداری” است و هر”مدیر ارشد حسابداری” دیگری در شرکت شما درآمد بیشتری نسبت به شما دارد، این چیزی است که می‌توانید به دنبال کشف آن بروید.

مطمئنا قصد شما این نیست که همکاران خود را وادار به افشای حقوق و دستمزد خود بکنید، اما می‌توانید از ابزاری مانند ایران سلری استفاده کنید تا بفهمید افراد در موقعیت مشابه شما چه میزان درآمد در شهرهای مختلف دارند.

۶. “آیا این رقم انعطاف پذیر است؟”

اگر یک کارفرما عددی را ارائه می‌دهد که کمتر از محدوده مورد نظر شما باشد، قبول نکردن آن رقم از سمت شما می‌تواند کاملا منطقی باشد – اما شما باید آن را با درایت مدیریت و رد کنید. گفتن “آیا این رقم انعطاف پذیر است” یک راه خوب برای ارائه پیشنهاد مذاکره با کارفرما است، که یا او می‌پذیرد که حقوق را بیشتر پیشنهاد دهد و یا اینکه آن را رد می‌کند.

۷. “من راحت‌تر خواهم بود اگر …”

بی پرده صحبت کردن درباره حقوق مد نظر شما با کلماتی و افعالی مانند من این میزان می‌خواهیم و یا من به این مقدار حقوق نیاز دارم، می‌تواند در نظر کارفرما خیلی قشنگ به نظر نیاید. بیان حقوق دلخواه خود با این عبارت که “صحبت درباره حقوق روشی عالی برای هر دو طرف مذاکره است چرا که هم استخدام کنندگان و هم فرد کارجو می‌توانند به درک مشترکی از خواسته‌های خود برسند و به خوبی تصمیم نهایی را بگیرند”، بسیار اثرگذار خواهد بود.

بقیه این جمله می‌تواند اعلام رقمی از سمت استخدام کنندگان باشد و یا اینکه به شما به عنوان کارجو پیشنهاداتی جدای از حقوق، مانند سهام بدهند.

۸. “اگر می‌توانید این حقوق را پرداخت کنید، من برای کار آماده هستم.”

بگذارید یک راز را در این باره با شما مطرح کنیم. اغلب مذاکره کنندگان که می‌توانند اعضای تیم منابع انسانی و همچنین مالی باشند، بیشتر از شما در مورد مذاکره حقوق و وارد شدن به این بحث اضطراب دارند. بنابراین اگر بتوانید به صورت کامل در مورد کاری که قرار است انجام دهید و شایسته آن حقوق است توضیح دهید، شما به استخدام کنندگان این امکان را می‌دهید تا راحت‌تر تصمیم بگیرند.

هنگامی که به این مرحله از مذاکره می‌رسید، می‌خواهید این موضوع را برای استخدام کنندگان و مدیران مشخص کنید که با گفتن” بله “مذاکره پایان می‌یابد و آنها راحت‌تر می‌توانند کارهای دیگر را رسیدگی کنند و از جلسه مذاکره رضایت بیشتری خواهند داشت. به عنوان مثال، می‌توانید درخواست خود را با استخدام کنندگان اینگونه مطرح کنید، “من می‌فهمم که شما نمی‌توانید ماهانه ۸ میلیون تومان پرداخت کنید. به همین خاطر پیشنهاد من ۷ میلیون تومان و داشتن روز های مرخصی بیشتر خواهد بود. اگر می‌توانید این حقوق را پرداخت کنید، من برای کار در کنار شما آماده‌ام.”

۹. “من ترجیح می‌دهم که اینجا را ترک نکنم.”

کلمات و عبارات مناسب مذاکره حقوق

این عبارت یکی از عبارت‌های خوب برای کارمندانی است که دوست دارند در شرکت فعلی خود میزان دریافتی بیشتری داشته باشند. چرا؟ در واقع این استراتژی هم می‌تواند علاقه شما به شرکت فعلی و هم درخواست افزایش حقوق را به صورت همزمان نشان دهد، که در واقع ابزاری برای دفاع از درخواست خود خواهید داشت.

در این استراتژی شما درخواست خود را خواهید داشت، درباره‌ی چرای آن صحبت خواهید کرد، و در نهایت این بیان شما باعث یک معادله برد برد برای شما و کارفرمای شما می‌شود. هدف در بیان این جمله این است که ارزش و میزان دریافتی مورد نظر خود را مطرح کنیم. اگر حقوق کم در محل کار شما را اذیت می‌کند، پیشنهادی را ارائه دهید که مطابق با انتظار شماست و حتی ممکن است از سمت کارفرما نیز رد شود. به رئیس خود بگویید که پیشنهادی دریافت کردید که از نظر حقوق بسیار جذاب است، [اما] ترجیح شما این است که شرکت فعلی خود را ترک نکنید. بعضا افزایش حقوق شما بسیار به صرفه‌تر از جذاب و آموزش نیروی جدید خواهد بود.

نکته: نباید این عبارت را ساده گرفت. بدانید که این یک پیشنهاد خطرناک است؛ این می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. بنابراین اگر واقعاً نمی‌خواهید آنجا را ترک کنید یا پیشنهاد صادقانه‌ای روی میز ندارید، لطفاً از این عبارت استفاده نکنید.

۱۰. “مشکلی ندارد که چند روز روی پیشنهاد حقوقی شما فکر کنم؟”

حتی اگر پیشنهاد حقوق بیشتر از میزان مورد نظر شماست، سعی کنید نقش خود را در این مواقع نیز درست بازی کنید. اولین کاری که باید هنگام دریافت پیشنهاد کاری انجام دهید این است که برای بررسی آن وقت درخواست کنید. این عبارت کوچک چندین کار را انجام می‌دهد. در وهله اول، به شما کمک می‌کند تا برای بررسی پیشنهاد و ارائه پیشنهاد خود کمی زمان بخرید، باعث می‌شود که بهترین پیشنهاد را به کارفرما ارائه دهید و خود را برای دفاع از رقم پیشنهادی خود آماده کنید. [اما] همچنین این امکان را برای شما فراهم می‌کند که ادامه مذاکرات را به ایمیل منتقل کنید.

در واقع این روش یک راه عالی برای پیش بردن مذاکرات حقوق و دستمزد است. شما در این روش می‌توانید با صبر و حوصله درباره روش پیشنهادی فکر کنید و یا پیشنهاد خود را در قالب ایمیل بفرستید، چرا که زمان برای فکر کردن به آن دارید. اگر مقدار پیشنهادی خود و دلیل رد پیشنهاد حقوق آنها را به صورت واضح و روشن بیان کنید و درباره ارزش خود برای این میزان حقوق بگویید، مطمئنا مذاکره در مورد حقوق شما بیشتر موفقیت آمیز خواهد بود.

۱۱. “متشکرم.”

کلمات و عبارات مناسب مذاکره حقوق

همان‌طور که همگی در دوران مدرسه و دانشگاه یاد گرفتیم، تشکر کردن و قدردان بودن هیچ محدودیتی ندارد و شما می‌توانید آن را برای هر موقعیت بیان کنید. در محیط کسب و کار، رفتار شما می‌تواند بسیار بامعنی باشد و حرف‌های زیادی داشته باشد.

در پایان بحث حقوق و دستمزد، از شخص مذاکره کننده بخاطر اختصاص دادن وقت خود برای صحبت با شما تشکر کنید و این کار را فقط برای نشان دادن حرفه‌ای بودن خود انجام دهید.

گفتن این جمله و کلمه نه تنها کار ساده‌ای است، بلکه احتمال قبول درخواست و رفع نیازهای شما از سمت کارفرما، بخاطر احترامی که گذاشتید، نیز بسیار افزایش می‌دهد.

سخن پایانی

در مورد مذاکره حقوق و دستمزد به این شکل فکر نکنید که دارید وارد میدان جنگ می‌شوید. آدمی با صحبت و مذاکره می‌تواند مشکلات بسیاری را حل کند و شما نیز می‌توانید در این مورد بسیار موفق عمل کنید. به شرطی که از این عبارات و جملات در صحبت‌های خود استفاده کنید.

منبع glassdoor
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.